A PREGA X 2025 konferencián Szárítóba robotkormány? címmel Dr. Speiser Ferenc Péter, a DryerDoctor Kft. fejlesztési igazgatója tartott előadást, amelyben többek között a terményszárítókról, a terményszárítás hatékonyságáról és a precíziós szárítás jelentőségéről beszélt. Az izgalmas cím arra utal, hogy nemcsak az új, hanem a 20-30 éves szárító is optimalizálható, képes lesz teljesíteni a XXI. századnak megfelelő elvárásokat.
Fontos, hogy a beruházások (származzanak akár pályázati vagy saját forrásból) valóban az adott gazdaság, vállalkozás igényeit szolgálják.
A terményszárítás a növénytermesztés utolsó fázisa, itt jön létre a piacképes eladható árukukorica. Ezért itt a hatékonyság növelése kiemelten fontos a termény minőségének megőrzésében és a bevétel maximalizálásában. Ha a terményszárító optimálisan működik, akkor a hatékonyság is nő.
Közös érdek a jó minőségű termény
A betakarított terményben lévő mikrobák a meleg, párás klímát kedvelik. Az 50°C feletti maghőmérséklet károsan befolyásolja a termény beltartalmi értékét – a fehérjéket, zsírokat, enzimeket és vitaminokat, de a hőtűrő gombákat nem öli meg. Mindannyiunk közös érdeke, hogy a veszteségeket elkerüljük, a termény beltartalmi értékét, minőségét megőrizzük. Ha a maghőmérséklet 50 °C fölé emelkedik, az nem csak magasabb energiaszámlát jelent, hanem károsító hatás indul be. Minél magasabb a maghőmérséklet, annál nagyobb a kukorica hőre érzékeny alkotóelemeinek sérülése – a zsír oxidálódik, denaturálódnak az enzimek, és lebomlanak a vitaminok.
Mit nyerhetünk a precíziós szárítással?
A precíziós szárítás célja a szárított kukorica homogén nedvességtartalma révén elkerülni a raktározást nehezítő körülmények kialakulását a minőség fenntartása érdekében, úgy hogy a terményt károsító hatásokat kizárjuk a folyamatból (pl. extrém magas hőterhelés, nem megfelelő légsebesség, aszimmetrikus hőterhelés).
Ehhez a technológiai lehetőségek adottak: a keresztáramú aknás szárítóknál a teljes szárítózónát szenzorokkal monitorozzuk, azaz a szárítási folyamatot diagnosztizáljuk. Kiszűrjük a kukoricát károsító fizikai hatásokat, majd műszaki beavatkozással meg is szüntetjük. Ez a precíziós beüzemelés, ami a legeredményesebb fegyver a hatékonyság növelésében. Ha a precíziós beüzemelést elvégezzük, a szárító képessé válik az optimális működésre. Egy 350-400 millió forintos beruházásnál lényeges szempont az energiatakarékos üzemmenet, ami a mérési rendszerek használatával teljesül.
Gyártmánytól függően 20-30% energia-megtakarítást tudunk elérni a korábbi felhasználáshoz képest.
Nem elegendő csak elhinni, hogy a prospektus szerint minden érték az optimális tartományban van. Erről érdemes adatok alapján meggyőződni! A Digitális Agrárakadémia "A mezőgazdasági üzemek energiamenedzsmentje" tananyagának méréstechnikával foglalkozó előadása arra mutatott rá, hogy ha egy folyamatról mérési adatokkal rendelkezünk, akkor azok alapvető hatása, hogy a folyamatot ennek alapján igyekszik a kezelőszemélyzet irányítani. Ez önmagában 5% hatékonyság-növekedést jelent, a diagnosztika alapján pedig műszaki intézkedésekkel tovább emelhető ez az érték.
A nem megfelelő hőmérséklet hatásai
Dr. Speiser Ferenc Péter beszélt a túlságosan magas maghőmérséklet kedvezőtlen hatásáról is. A magban lévő víz gőzzé alakul, túlnyomás keletkezik, ezért mikrorepedéseket okoz, károsítja a szemeket, így azok a tárolás és a további kezelés során törékenyebbé válnak. Sok törtszem keletkezik.
Szó volt a szárítók nem megfelelő beállításából adódó hőmérséklet különbségek miatt előforduló túlszárításról és alulszárításról, amelyek nagymértékben befolyásolják a termény minőségét és tárolhatóságát. A fő probléma ezzel az, hogy a kezelőknek nincs olyan eszközük, amivel ezeket az eltéréseket azonosítani és korrigálni tudnák, csupán azt észlelik, hogy nem tudnak egymás után két egyforma nedvességtartalom értéket mérni a száraz kukoricából.
A szárítózónába telepített szenzorokkal kontrollálja a Videokontroll a szárítóközeg hőmérsékletét és a maghőmérsékletet, minden eddiginél biztonságosabb üzemmenetet nyújtva. Az adatok hőtérképes elemzésével és a szükséges műszaki beavatkozással a szárítási folyamat finomhangolásával érjük el az optimális üzemvitelt.
Sikeresen elkerülve a túlzott energia-felhasználást és a minőségromlást.
Mivel hamarosan megnyílnak a terményszárító-fejlesztési pályázatok, alaposan mérlegelni kell a beruházási döntéseket. Az előadás végén a résztvevők egy gyors precíziós kvízen is részt vehettek, amelynek nyertese egy palack minőségi mohácsi bort és egy ingyenes szárító felmérést nyert.
Akció a PREGA X résztvevői és az Agroinform.hu olvasói számára!
Ha az alábbi űrlapon jelentkezik, ingyen átvizsgáljuk a már meglévő szárítóját, alkalmas-e, vagy alkalmassá tehető-e a precíziós szárításra, a konzultáció keretében értékes információt kap arról is, hogy a tervezett szárító esetében mire érdemes figyelni.
További információkat a DryerDoctor Kft. tevékenységéról az alábbi elérhetőségeken szerezhet:
- Telephely: 7700 Mohács Vágóhíd u. 4.
- Weboldal: preciziosszaritas.hu